Wino polskie

Czy polskie wina są dobre? – Odkrywanie rodzinnego trunku

czy polskie wina są dobre

Przeglądając Internet w poszukiwaniu win, często możemy natrafić na bogaty wybór win pochodzących z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Są to kraje znane ze swojej wieloletniej tradycji i pasji do wina. W ubiegłej dekadzie Polskie wina też zaczęły zyskiwać uznanie w świecie winiarskim pomimo tego, że klimat i terroir Polski nie zawsze sprzyja uprawie winorośli. W Polsce często można się spotkać, ze zdziwieniem i czasem nawet niechęcią do lokalnych win. 

Warto więc zadać sobie pytanie, czy Polskie wina są dobre? Czy ci, którzy piją polskie wina, są tylko romantycznymi marzycielami, patriotami czy może odważnymi odkrywcami? Czego możemy się spodziewać, wybierając nasz rodzimy trunek. Przekonajmy się.

Czy warto spróbować polskich win?

Odpowiedź jest jednoznaczna pewnie, że TAK! Ale nie piszę tego tylko z patriotyzmu, jakość polskich win to przede wszystkim rezultat wieloletnich starań naszych winiarzy, którzy z wielką pasją doskonalą techniki, aby produkować wina, które pokocha nawet najbardziej wymagający sommelier.

Obecnie przeżywamy prawdziwy renesans polskiego winiarstwa, co za tym idzie jego miłośnicy mogą się cieszyć szerokim wachlarzem opcji. Najlepsze wina mogą stawać w szranki, ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami, jednak należy pamiętać, by nie utożsamiać naszego rodzimego trunku z  tanimi winami spotykanymi na półkach supermarketów.

Unikalność rodzimych win

Wino z Polski najczęściej pochodzi od małych producentów z niewielkich winnic. Dzięki ich poświęceniu, pasji i zaangażowaniu przy produkcji win możemy posmakować prawdziwą u unikalną jakość wina z kraju nad Wisłą.  Każda butelka jest wynikiem starannej pracy w zgodzie z naturą, dzięki czemu konsumenci mogą się cieszyć wyjątkowymi doznaniami, pijąc coraz lepsze wina. 

Podkreślić należy rosnącą popularność ekologicznych praktyk w polskim winiarstwie. Polskie winnice zwracają szczególną uwagę na zrównoważoną gospodarkę rolną, stosując nawet metody biodynamiczne, co nie tylko sprzyja środowisku, ale także wpływa korzystnie na jakość owoców i jego szlachetny smak.

Jak smakuje nasze wino?

Różnorodność win z naszego kraju zaskakuje. W Polsce mamy ciekawe wina musujące uznane za swoje bąbelki i niemal szampański smak oraz lekkie i cięższe czerwone wina, pet-naty, a nawet wina pomarańczowe. Każde z nich ma coś wyjątkowego do zaoferowania. Czy polskie wina są dobre?

czy polskie wina są dobrej jakości

Polskie wina czerwone cieszą się uznaniem za aromaty oraz swój półwytrawny i wytrawny smak. Natomiast białe wina chwalone są za swoją delikatność, świeżość, i wyważoną kwasowość. Wśród popularnych odmian warto wymienić m.in. Johanniter, Cabernet Cortis, Pinot Noir, Pinot Gris, Seyval Blanc, Rondo, Regent, Riesling czy Solaris. Są to szczepy znane ze swojej świeżości, zrównoważonej kwasowości oraz interesujących bukietach aromatycznych.

Najlepsze polskie wina

Polskie winnice zdobywają uznanie na arenie międzynarodowej, a ich produkty zdobywają nagrody na prestiżowych konkursach winiarskich. Poniżej przedstawiam kilka z najlepszych Polskich winnic, które zasługują na uwagę:

Winnica Turnau 

Winiarnia Turnau to jedno z najbardziej renomowanych polskich przedsiębiorstw winiarskich. Oferuje szeroki wybór win, zarówno białych, jak i czerwonych, które zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Winnica Turmau to z pewnością jeden z najlepszych projektów w naszym kraju

Winnica Gostchorze

Bąbelki z okolic Zielonej Góry z winnicy Gostchorze są od kilku lat numerem jeden i wyrobiły sobie opinie “polskiego szampana”. Nic dziwnego skoro jego producentem i winemakerem jest Guillaume Dubois, pochodzący z Szampanii Francuz o polskich korzeniach. Winnica Gostchorze to wspaniałe przedsięwzięcie i wzór dla wielu winiarzy, planujących wytwarzać musiaki.

Winnica Kamil Barczentewicz

Nie można pominąć win Kamila Barczentewicza, które ostatnimi czasy zdobyły ogromną popularność. Jego Pinot Blanc Beton, dojrzewający przez 8 miesięcy w betonowym jajku, to świeże, cytrusowe wino z długim, lekko słonym finiszem. Nieco ekskluzywniejszym wyborem jest Chardonnay – oba pochodzące z winnic położonych niedaleko Kazimierza Dolnego. Kamil Barczentewicz, dbając o naturalność, minimalizuje użycie siarki i stosuje uprawę organiczną.

Winnica Wieliczka

Winnica Wieliczka, prowadzona jest biodynamicznie. Oferuje doskonałe, naturalne wina. Cuvee Seraf to idealny wybór na leniwy wieczór z deską serów, co potwierdził nawet uzdolniony holenderski dziennikarz winiarski Harold Hamersma. Sprawdź też jakie wino do kurczaka.

Co dalej – Jaka jest przyszłość wina w naszym kraju?

Wina rozwijają się dynamicznie, a coraz więcej winnic zdobywa uznanie. Wraz ze zmieniającym się klimatem, polskie trunki zyskują na jakości i prestiżu. Może kiedyś staną się równie rozpoznawalne jak te z Burgundii? Odkrywanie tajemnic i degustacja naszego rodzimego trunku to podróż, która z każdym rokiem staje się coraz bardziej fascynująca.

Zapisz się do Naszego NewsletteraNie przegap najnowszych wiadomości ze świata Wina