Wino polskie

Winnica Vanellus- smak Podkarpacia w niezwykłym wydaniu

winnica Vanellus wino

Jareniówka koło Jasła. To właśnie tam znajduje się winnica Vanellus. Nazwa została nadana od nazwiska właścicieli. Pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „Czajka”.  Logo również symbolizuje tego sympatycznego ptaka. Właściciele zdecydowali się na mała winniczkę w 2004 roku w ogrodzie po tym jak sąsiad poczęstował ich winem Rondo. Zauroczeni wyjątkowym smakiem polskiego wina postanowili stworzyć coś własnego. Początkowo miała pełnić funkcję estetycznego dodatku, miejsca relaksu i wypoczynku. Sadzonki rosły równo w rzędach, ciesząc oczy. Rośliny były pielęgnowane z oddaniem. Wkrótce pojawiły się pierwsze owoce i to wtedy winorośl ich wciągnęła. Po pierwszych doświadczeniach z winem postanowili pójść krok dalej, testując nowe odmiany i ich potencjał. Zdecydowali się na powiększenie uprawy, kupując sąsiednią działkę, przygotowując ziemię i wybierając różnorodne szczepy.

Jak powstały pierwsze wina Vanellus?

Właściele parceli z Jareniówki dołączyli do Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, uczestniczyli w szkoleniach i programie „Na winiarskich ścieżkach Podkarpacia”. Zwiedzali inne winnice i winiarnie, zestawiając swoje doświadczenia z wiedzą ekspertów. Potem przyszedł czas na kolejną działkę i śmiałą decyzję o pokazaniu swoich win szerszemu gronu, stawiając czoła rynkowi profesjonalnemu. Od 2016 ich wina trafiły na sprzedaż, a oni dalej zgłębiają tajniki marketingu, negocjacji cenowych i handlu. Chociaż przeszli na profesjonalny poziom, ich pasja do wina tylko wzrosła. Inspirują ich ludzie, których spotykają, pochwały, które słyszą, i konstruktywne uwagi, które analizują. Obecnie marzeniem Państwa Czajka jest rozwój enoturystyki w Polsce a na pewno w regionie Podkarpackim. Razem ze znajomymi winiarzami chcą stworzyć magiczne miejsca i doświadczenia dla miłośników polskiego wina.

wino z winnicy Vanellus
fot. B. Czajka

Jakie wina oferuje Winnica Vanellus?

Winnica to oczko w głowie właścicieli. Jak sami przyznają są obecni na parcelach każdego dnia, formując, podwiązując, odchwaszczając i przycinając winorośle. Wykonują wszystkie prace osobiście i ręcznie, z wyjątkiem spulchniania gleby między rzędami. Wybrali odmiany winogron idealne do podkarpackiego klimatu, pozwalające osiągnąć wysoką jakość owoców. Do produkcji trafiają tylko w pełni dojrzałe, zdrowe owoce, co pozwala uniknąć nadmiernego siarkowania. Dominują odmiany na wina białe, takie jak aromatyczny Muskat, neutralny Seyval blanc, popularny Solaris i ciekawy Johanniter. Dla miłośników czerwonego wina uprawiają Rondo, Regenta i Cabernet Cortis, które starzone są w dębowych beczkach. Oferują również wytrawne wino różowe oraz eksperymentalne „blanc de noir” – białe wino z ciemnych winogron.

Białe wino linii „od świtu do nocy”

Określenia win z linii „od świtu do nocy”, podobnie jak miano winnicy, pochodzą z języka łacińskiego. W tej linii znajdziecie wino ortus (świt), mane (poranek), meridium (południe), vesperum (wieczór) i noctus (noc). Wyśmienitym przykładem dla tejże linii win jest białe wino Meridium. To wino wyróżnia się bogatymi aromatami białych i żółtych owoców: pigwy, gruszek, moreli, cytrusów oraz słodkich, pieczonych jabłek. Jego znaczący potencjał starzenia sprawia, że z czasem staje się łagodniejsze i krąglejsze, nabierając niezwykłych miodowo-lipowych nut. Uniwersalne w kuchni, doskonale komponuje się z serami i daniami w śmietanowych sosach. To wino, które nie tylko cieszy podniebienie od pierwszego kieliszka, ale także rozwija się z biegiem czasu, oferując coraz to nowe, zaskakujące doznania smakowe.

Jakie pomarańczowe wino z winnicy Vanellus? Linia „kolory”

Wina  z tej serii zdobią etykiety z reprodukcjami prac artystycznych, nosząc nazwy kolorów. Na etykietach rocznika 2022 znajdują się dzieła Sergeja, ukraińskiego artysty, który prowadzi galerię w Białogrodzie Dniestrowskim. Maluje głównie farbami olejnymi, ale lubi też rysunek tuszem i ołówkiem. Niedawno zaczął uprawiać „crash art”, używając znalezionych kawałków dykty i tektury o nierównych brzegach jako podobrazi. Etykiety rocznika 2021 zdobią obrazy Piotra Betleja, artysty urodzonego w 1972 roku Jaśle. Od 2001 roku mieszka i pracuje we Francji. Jego prace, pełne życia i koloru, doskonale oddają ducha podkarpackich win, tworząc unikalne połączenie sztuki i smaku.

Przeczytaj także; Jakie wino na wesele? Propozycje na ten wyjątkowy dzień

Wyśmienite wino pomarańczowe z tej linii to Orange Souvignier Gris. Zachwyca piękną blado pomarańczową barwą, uzyskaną dzięki fermentacji na skórkach. To właśnie ta metoda nadaje mu unikalny charakter. To subtelna interpretacja stylu, stanowiąca most między winami białymi a pomarańczowymi. W jego aromatach można wyczuć renklody, jabłka, świeże figi, młode orzechy włoskie oraz delikatną nutę karmelu. Taniny są łagodne i nienachalne, co czyni to wino wyjątkowo przyjemnym w odbiorze. Jest niezwykle uniwersalne w kuchni. Doskonale komponując się z daniami z dodatkiem ziół, takimi jak grillowany kurczak czy warzywa z patelni. Orange Souvignier Gris zadowoli zarówno koneserów, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z winem, oferując niezapomniane doznania smakowe.

czekolada winnica Vanellus
fot. B. Czajka

Choco Wine- wyjątkowy produkt Winnicy Czajka

W ich ofercie można znaleźć nie tylko wyjątkowe wina, ale także unikalne produkty z okolicy. Wśród nich wyróżniają się ręcznie robione czekolady od Mirosława Pelczara, dwukrotnego Mistrza Polski Cukierników i dwukrotnego uczestnika Mistrzostw Świata Cukierników. Te wyjątkowe czekolady z linii Choco Wine zostały skomponowane tak, aby odzwierciedlać smaki i zapachy charakterystyczne dla poszczególnych szczepów win. Smakowite, ręcznie formowane czekolady z oryginalnymi dodatkami zostały starannie dobrane, aby idealnie pasowały do ich win. To idealny wybór na wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby, a także dla siebie.

Zobacz też: Winnica Braci Czart- połączenie tradycji i nowoczesności

Zaproszenie do degustacji i wspólnych rozmów- enoturystyka w kilku odsłonach

Gospodarze zapraszają do zakupu wina bezpośrednio w miejscu jego powstania. Przy okazji można zobaczyć winnicę, pomieszczenia przetwórcze, porozmawiać z winiarzem i zdegustować wino przed zakupem. W sezonie letnim, od maja do października, co weekend otwierają wybrane butelki. Oferują również możliwość umówienia się na degustacje komentowane, szkolenia indywidualne, prelekcje i wydarzenia specjalne ( majówka, dni otwarte, deustacje tematyczne). Dla grup zorganizowanych oferują trzy rodzaje degustacji. Jest to degustacja szybka, standard i niestandardowa. Naprawdę warto się umówić i skorzystać w bogatej i ciekawej oferty. Z właścicielami skontaktujecie się dzięki tym informacjom:

Winnica Vanellus  Barbara Czajka 38-200 Jasło, Jareniówka 189

mail: b_czajka@op.pl tel:  Barbara: 604 – 052 – 132  Lena: 606 – 934 – 549

Trunki Winnicy Vanellus znajdziecie w naszym sklepie online z winem. Serdecznie zapraszamy do zakupu. Warto skosztować tych nietuzinkowych trunków tworzonych z pasją, ogromnym zaangażowaniem a przede wszystkim w sposób naturalny. Zapraszamy do zakupu i odwiedzenia „Czajki”!

Przeczytaj też: Wino na Dzień Matki- wyjątkowy podarunek dla wyjątkowej kobiety

Zapisz się do Naszego NewsletteraNie przegap najnowszych wiadomości ze świata Wina