Każdy z nas marzy o chwili relaksu, delektując się kieliszkiem wyśmienitego wina. Czy wiecie, jak właściwie nalewać czerwone, białe czy różowe wino do kieliszka? Serwowanie wina w odpowiedni sposób jest przydatną umiejętnością. Zapoznajcie się z podstawowymi zasadami, a nie raz zaskoczycie znajomych w trakcie imprezy. Nawet Wasi bliscy będą mile zaskoczeni, jeśli podacie im wino z odpowiednim przygotowaniem. Prawidłowe podanie wina to ceremonia, której łatwo można się nauczyć. Odkryjemy przed Wami tajniki savoir-vivre’u związane z nalewaniem wina. Podpowiemy, jak to robić, aby maksymalnie cieszyć się smakiem ulubionego trunku. Pamiętajcie o doborze wina do podawanych potraw. Oczywiście nasze porady są uniwersalne. Nie musicie być sommelierami, by je stosować. Możecie je śmiało wykorzystać do serwowania wina w domowych warunkach przy dowolnej okazji.
Wybór odpowiedniego kieliszka do serwowania wina
Wybór odpowiedniego kieliszka jest kluczowy dla prawidłowego degustowania wina. Kieliszki różnią się kształtem, który może wpłynąć na percepcję smaku i zapachu wina. Pamiętaj, aby do czerwonych win wybierać kieliszki o szerszej czaszy, co pozwoli na lepsze dotlenienie wina. Do białych i różowych win sprawdzą się kieliszki o węższym kielichu, które pomogą zachować delikatne aromaty. W przypadku serwisu szampana również należy wybrać odpowiednie szkło. Najlepiej sprawdzą się kieliszki typu Flute. Wysoka nóżka i smukła wydłużona czasza to ich cechy charakterystyczne. Taki kształt sprawia, że aromat i bąbelki musiaka nie ulotnią się zbyt szybko. O doborze odpowiedniego kieliszka przeczytacie tutaj:Jakie kieliszki do wina wybrać, aby w pełni cieszyć się smakiem?
Jak nalewać wino? Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze
Temperatura wina ma ogromne znaczenie dla jego smaku. Zazwyczaj czerwone wina serwuje się w temperaturze pokojowej. Natomiast białe wino powinno być schłodzone do około 8 stopni Celsjusza. Różowe wino najlepiej smakuje, gdy jest schłodzone do temperatury 10-12 stopni. Podobnie jest z szampanem. Butelkę przed podaniem należy dobrze schłodzić, lecz nie zmrozić. Pamiętaj więc, aby przed podaniem wina do kieliszka, odpowiednio je schłodzić lub ogrzać.
Serwowanie wina w odpowiedniej ilości- zasada 1/3 kieliszka
Kiedy już masz wybrany odpowiedni kieliszek i dostosowaną temperaturę wina, nadszedł czas na właściwe nalewanie. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością wina w kieliszku. Zgodnie z zasadami savoir-vivre’u, nalewa się je do około 1/3 wysokości kieliszka lub około 150 ml. Dzięki temu pozostawia się odpowiednią przestrzeń, która umożliwi obroty wina i uwalnianie jego aromatów.
-
Promocja Produkt w promocjiSeyy-val Winnica Smak Kujaw
62,00 zł50,00 zł -
Promocja Produkt w promocjiRose Ree-gent Winnica Smak Kujaw
60,00 zł46,00 zł -
Promocja Produkt w promocjiFrizzante 2023 Winnica Braci Czart
59,00 zł55,00 złOceniony 5.00 na 5 na podstawie 1 oceny klienta
Jak poprawnie serwować wino?
Do otwarcia butelki można użyć korkociągu lub trybuszona. Jednak otwieranie wina za pomocą korkociągu jest najwygodniejsze. W przypadku wysokiej jakości win, które są podawane na życzenie gości, zazwyczaj wręcza się korek do powąchania i oceny jego stanu. Zamawiająca osoba może sprawdzić, czy nie jest zepsuty lub nie ma pleśni. W sytuacji domowej można pominąć ten rytuał, ale korek należy umieścić na talerzyku przed podaniem wina. Butelka powinna być ustawiona pionowo, aby uniknąć zmieszania osadu z płynem. Ważne jest, aby nie dostała się do niego żadna część korka.
Przed nalaniem gościom, warto spróbować łyka lub dwa wina z własnego kieliszka. Pozwoli to uniknąć przypadkowego rozlania trunku. Może on też czasem skwaśnieć, nawet jeśli jest wysokiej jakości. Dlatego warto najpierw sprawdzić je samemu. Podawanie wina powinno zaczynać się od prawej strony gościa, aby mógł zobaczyć etykietę. Butelkę białego lub różowego wina trzyma się nisko i pionowo, za dolną część. Prawidłowy chwyt pozwoli uniknąć nadmiernego ogrzewania butelki. Kieliszki należy napełniać do 1/3 wysokości.
Wino podawane w domu w pierwszej kolejności powinien skosztować gospodarz. Unikniecie w ten sposób wpadki, jeśli wino okaże się niesmaczne. Nalewanie gościom zaczynamy od kobiet. Podczas podawania wina ważne jest uniknięcie rozlania nawet najmniejszej kropli. Delikatne obrócenie butelki może pomóc w tej kwestii. Jeśli jednak by się zdarzyło uronienie kropli dobrze jest trzymać przy sobie chusteczkę lub papier. Posłużą do wycierania ewentualnych rozlanych kropel. Szukasz dobrego wina do kolacji? Spróbuj Chardonnay z Winnicy Turnau.
Nalewanie różnych rodzajów wina
Jak nalewać wino? W winach niefiltrowanych najwyższej jakości naturalne osady są zjawiskiem typowym i warto je docenić. Przelewanie wina do dekantera to nie tylko sposób na ukształtowanie jego smaku poprzez napowietrzenie. To również skuteczny sposób na rozdzielenie osadu od samego trunku. Unikamy obecności niepożądanych substancji w naszych kieliszkach poprzez zachowanie właściwej procedury. Dekantacja wina, czyli przelewanie do dekantera (specjalnej karafki), to doskonały sposób na podanie bogatych i ciężkich win. Warto pamiętać, że ciężkie wina wytrawne zazwyczaj wymagają więcej czasu, aby rozwinąć pełnię swojego aromatu. Jeśli serwujemy wina lekkie półsłodkie lub delikatne wina słodkie nie musimy stosować tej metody.
Czerwone wino najlepiej podawać w szerszych kieliszkach, aby umożliwić kontakt z powietrzem. Dostęp powietrza zmiękcza taniny i poprawia smak. W warunkach domowych wystarczy otworzyć butelkę i lekko domknąć korkiem na około 2 godziny przed degustacją. Przed podaniem czerwonego wina, warto pozwolić mu się napowietrzyć, aby aromaty mogły się rozwinąć. Ten proces może trwać kilka godzin w butelce lub krócej w karafce. Nalewając czerwone wino, skup się na delikatnym ruchu wirującym, aby pobudzić aromaty. Butelkę z czerwonym winem odstawiamy na stół. Najlepiej smakuje w temperaturze pokojowej.
Jak nalewać wino białe, różowe i musujące?
Białe wino podajemy w kieliszkach o węższym kształcie, aby skoncentrować delikatne aromaty. Nalewając je, unikaj gwałtownych ruchów, aby nie zakłócić struktury smaku. Pamiętaj o odpowiednim schłodzeniu trunku.
Różowe wino cieszy się coraz większą popularnością. Podawaj je w kieliszkach o średniej wielkości, zapewniając odpowiednią powierzchnię kontaktu ze szkłem. To pozwoli na pełne odkrycie jego aromatów. Podobnie jak w przypadku wina białego pamiętaj o temperaturze podania. Jeśli chcesz podać białe lub różowe wino, postaw je w naczyniu z lodem.
Sprawdź także: Ile może stać otwarte wino?
Podobnie należy postąpić z szampanem lub winem musującym. Butelka pozostawiona w kubełku z lodem będzie miała cały czas odpowiednią temperaturę. Nalewając musiaki trzeba zachować ostrożność. Najpierw trzeba wlać około 3 cm trunku i poczekać aż piana wywołana zawartością gazu opadnie. Dopiero później uzupełniamy kieliszek.
Sprawdź też: Jak przechowywać wino w domu
Jak poprawnie nalewać wino?
Teraz znacie już podstawowe zasady nalewania wina do kieliszka zgodnie z savoir-vivre’em, czas na praktykę! Zaplanujcie wieczór degustacyjny z przyjaciółmi i wypróbuj różne rodzaje wina. Rozkoszujcie się aromatami i smakami win. Pamiętaj, że degustacja wina to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale również dla zmysłów i duszy. Zachęcamy do degustacji i serwowania wspaniałych smaków wino Polska. Nasze narodowe winnice oferują świetne trunki obok, których trudno przejść obojętnie.
Nalewanie wina do kieliszka może stać się prawdziwym spektaklem. Warto opanować tą sztukę, aby w pełni cieszyć się jego smakiem i aromatem. Zdobytymi umiejętnościami zaimponujecie bliskim i gościom. Pamiętaj o odpowiednim wyborze kieliszka, temperaturze wina oraz zachowaniu odpowiedniej ilości w kieliszku. Zastosowanie się do zasad savoir-vivre’u sprawi, że każda degustacja stanie się niezapomnianym doświadczeniem. Doświadczeniem pełnym odkryć i przyjemności dla zmysłów. Teraz gdy znasz te tajniki, czas na praktykę – wznosimy toast za zdrowie i smakowite doznania!
Sprawdź też: Dom Jantoń – Pasja i doświadczenie w produkcji wina