Wino polskie

Jak powstaje wino Pet- Nat? Naturalnie musujące prosto z Polski

wino pet- nat

W świecie wina, pełnym różnorodności i wyjątkowych smaków, coraz większą popularnością cieszy się wino Pet-Nat. Ten naturalny i autentyczny napój, pełen bąbelków, zdobywa serca na całym świecie. Choć jego korzenie sięgają Francji, zyskuje również na popularności w Polsce. Coraz więcej winiarni decyduje się na produkcję tego wyjątkowego trunku. Produkcja wina tego typu w naszym kraju to stosunkowo nowe zjawisko. Jednak z roku na rok zyskuje na popularności. Polscy winiarze coraz chętniej eksperymentują z tą metodą tworząc unikalne produkty. Ich wina z powodzeniem konkurują z zagranicznymi odpowiednikami. Przyjrzymy się historii oraz procesowi jego produkcji. Przedstawimy kilka inspirujących pomysłów na drinki, w których główną rolę odgrywa ten wyjątkowy trunek. Dodatkowo, zwrócimy uwagę na to jak powstaje wino Pet-Nat w Polsce.

Historia wina naturalnie musującego- Początki metody Ancestrale

Wino pétillant naturel, można przetłumaczyć jako „naturalnie musujące”. To jeden z najstarszych sposobów produkcji wina musującego. Historia sięga starożytnych czasów, zanim jeszcze wynaleziono nowoczesne metody produkcji wina musującego. Jest to metoda starsza niż szampańska. Metoda „ancestrale” polega na tym, że fermentację zatrzymuje się przed jej zakończeniem. Następnie wino jest butelkowane, gdzie kontynuuje fermentację, tworząc naturalne bąbelki. Ta technika była stosowana już w XVI wieku w regionie Limoux we Francji. Natomiast prawdziwy renesans zaczął się w ostatnich latach dzięki rosnącemu zainteresowaniu winami naturalnymi i biodynamicznymi. Odrodzenie popularności tej techniki nastąpiło w XXI wieku. Dziś są synonimem wina rzemieślniczego, produkowanego z minimalną interwencją człowieka. To wszystko sprawia, że każda butelka jest unikalna.

jak powstaje pet- nat
fot. pexels

Jak powstaje wino Pet-Nat?

Produkcja pétillant naturel, różni się znacznie od produkcji tradycyjnych win musujących. Najważniejszym etapem jest tutaj tzw. fermentacja w butelce. Proces rozpoczyna się od tłoczenia winogron, które następnie poddaje się pierwszej fermentacji. Kiedy cukry w moszczu zamieniają się w alkohol, a fermentacja jest wciąż w toku, dochodzi do butelkowania. W butelce zachodzi dalsza fermentacja, która prowadzi do powstawania dwutlenku węgla, odpowiedzialnego za charakterystyczne bąbelki. W przeciwieństwie do szampana, nie przechodzi przez dodatkowy etap dozowania cukru. Nie ma też etapu klarowania co sprawia, że zawiera on osad i jest bardziej mętny. Taki napój różni się od innych win musujących także pod względem smakowym. Z powodu naturalnej fermentacji i braku filtracji jest często bardziej owocowy. Jest również lekko kwaśny i nieco mniej musujący niż klasyczne szampany. Jego smak może być bardzo zróżnicowany, zależnie od odmiany winogron, regionu pochodzenia oraz warunków klimatycznych.

Dlaczego warto spróbować wina naturalnie musującego?

Pet-Nat jest często kojarzone z winami naturalnymi, ponieważ produkcja odbywa się bez dodatku sztucznych drożdży, enzymów czy siarczynów. Dzięki temu zachowuje pełnię smaku i aromatu, który pochodzi prosto z winogron. To nie tylko modny trunek, ale przede wszystkim autentyczny produkt. Przede wszystkim dlatego, że powstaje w zgodzie z naturą. Dzięki minimalnej interwencji człowieka, każdy łyk tego naturalnego wyrobu jest niepowtarzalnym doświadczeniem. Warto go spróbować jeśli poszukujecie nowych smaków. Tym bardziej jeżeli cenicie sobie naturalne produkty i chcecie odkryć coś wyjątkowego.

Jak powstaje pétillant naturel, w naszym kraju?

Produkcja wina Pet-Nat w Polsce to stosunkowo nowe zjawisko, które jednak z roku na rok zyskuje na popularności. Winiarze decydujący się na produkcję tego typu starannie dobierają odmiany winorośli, które najlepiej sprawdzają się w polskich warunkach. Najczęściej wybierane odmiany to te, które dobrze radzą sobie w chłodniejszym klimacie naszego kraju. Wśród białych przeważa Seyval Blanc, Johanniter, czy Hibernal. Oprócz odmian białych, niektórzy winiarze sięgają również po czerwone szczepy. Na bazie Pinot Noir, Zwiegelta, czy nawet Rodno i Regenta powstają wina, które dają wyjątkowe efekty w postaci win naturalnie musujących. Wyjątkowość i unikalność krajowych trunków wynika z połączenia lokalnych odmian winorośli i specyficznych warunków klimatycznych. Wina te często mają wyraźnie owocowy profil. Lekka kwasowość i kwiatowe nuty czyni je niezwykle orzeźwiającymi. Ponadto, ze względu na specyfikę polskiego klimatu, Ten rodzaj wina produkowany w Polsce jest często nieco lżejszy w strukturze. To z kolei dodaje mu delikatności i subtelności.

Istnieje kilka polskich winnic, które z powodzeniem produkują wina lekko musujące. Mamy tą przyjemność, że w naszym sklepie z winem możecie zakupić butelki z tym winem. Na dodatek od jednego z najlepszych krajowych producentów czyli Winnicy Jakubów.  Ich Bąbel i Poziomek oraz Zakochane Kundle to naturalne wina na bazie czerwonych odmian. Wyróżniają się intensywnymi aromatami owocowymi, bogactwem smaku i naturalnym musowaniem. Zdecydowanie warto po nie sięgnąć. Inną propozycją, tym razem białą, jest Pet-Nat Petillant 2022 z Lipki Wielkiej. To rześka i świeża propozycja o wyraźnych nutach owoców cytrusowych. Każdy łyk zapewni wyjątkowe doznania i orzeźwienie.  

jak powstaje wino pet- nat
fot. pexels

Przeczytaj: Winnica Jakubów- pionierska winiarnia Dolnego Śląska

Jakie drinki z winem pétillant naturel?

Ten rodzaj ze względu na swoje unikalne właściwości, stanowi doskonałą bazę do tworzenia oryginalnych drinków. Przedstawimy kilka propozycji na koktajle, które podkreślą wyjątkowy charakter tego trunku.

Jedną z nich jest Pet-Nat Paloma. Składniki potrzebne do jego zrobienia to: 100 ml wina, 50 ml tequili, 100 ml soku z grejpfruta,10 ml soku z limonki i lód. Sól opcjonalnie będzie potrzebna do dekoracji krawędzi szklanki. Przygotowanie jest dosyć proste: zwilż brzeg szklanki sokiem z limonki i zanurz w soli. W szklance wymieszaj tequilę, sok z grejpfruta i sok z limonki. Dodaj lód, a następnie dopełnij winem. To orzeźwiający koktajl o cytrusowym smaku, z bąbelkami dodającymi mu lekkości.

Kolejną propozycją drinka jest Pet-Nat Moscow Mule. Do przygotowania potrzebujecie 100 ml wspomnianego wina, 50 ml wódki, 50 ml piwa imbirowego, 15 ml soku z limonki i lód. Wlejcie wódkę, piwo imbirowe i sok z limonki do szklanki wypełnionej lodem. Delikatnie dopełnijcie winem. Całość należy wymieszać i podawać w klasycznym miedzianym kubku lub szklance. Bąbelki dodają temu klasycznemu drinkowi nowej, interesującej tekstury.

Przyszłość tego napoju w Polsce wygląda bardzo optymistycznie. Coraz więcej winiarzy decyduje się na eksperymenty z tą metodą. Konsumenci coraz chętniej sięgają po wina naturalne, doceniając ich autentyczność i niepowtarzalny charakter. Takie krajowe trunki mają szansę stać się ważnym elementem na mapie światowych win musujących. Coraz bardziej zaczynają być dostrzegane na międzynarodowych konkursach i festiwalach winiarskich. Jeśli interesuje Was odkrywanie nowych, autentycznych smaków, z pewnością warto sięgnąć po te wyjątkowe wina. To wino, które warto poznać!

Zapisz się do Naszego NewsletteraNie przegap najnowszych wiadomości ze świata Wina