Wino polskie

Jakie butelki do wina? Nazwy i rodzaje stosowane w świecie wina

jakie butelki do wina

W świecie wina istnieje niezliczona różnorodność zarówno pod względem smaków, jak i form prezentacji. Wybór butelki do wina może wpłynąć nie tylko na estetykę. Wpływa również na proces starzenia się wina oraz sposób, w jaki doświadczamy jego smaku. Każda butelka na wino oprócz wyglądu ma też praktyczne zastosowanie.

Butelki podobnie jak wino mają swoją nazwę. Często odzwierciedlają zarówno ich pochodzenie, jak i przeznaczenie. Od klasycznych butelek Bordeaux po smukłe butelki Riesling. Różnorodność nazw odzwierciedla różnorodność regionów winiarskich i ich unikalne tradycje. Niezależnie od tego, czy stawiasz na butelkę Bordeaux dla czerwonego wina z Bordeaux, czy też butelkę Szampana na specjalną okazję. Wybór butelki może wpłynąć na doświadczenie degustacyjne i prezentacyjne wina. Przybliżymy Wam charakterystyczne cechy, rodzaje i nazewnictwo szkła do wina. Taka wiedza w przyszłości pozwoli na identyfikację wina już po samym wyglądzie butelki. 

Cechy charakterystyczne butelek do wina

Bez względu na rodzaj i nazwę każda butelka ma swoje cechy charakterystyczne. Kształt zazwyczaj odpowiada konkretnym odmianom wina. Pojemność butelki na wino może się różnić ze względu na przeznaczenie. W zależności od okazji, mocy wina, czy nawet miejsca sprzedaży. Nie bez znaczenia jest sam kolor butelki. Ciemnozielona lub brązowa barwa szkła stosowana jest przede wszystkim do czerwonych win. Chroni wino przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, które mogą zepsuć smak nawet najlepszego wina. Białe wina są bardziej odporne na promienie UV. Dlatego w ich przypadku stosuje się butelki koloru jasnozielonego lub przezroczyste. Polscy producenci też korzystają z cech charakterystycznych przy butelkowaniu swoich wyrobów. Szukając polskiego wina możecie śmiało kierować się tymi cechami jako podopwiedzi.

jakie butelki na wino
fot. pixabay

Butelki do wina- standardowe pojemności

Butelki Standardowe: 750 ml

Butelka 750 ml to najczęstszy wybór na rynku. Znane jako butelki standardowe i stanowią podstawę większości win. To właśnie w nich zwykle spotkasz wina na co dzień w większości sklepów. Od codziennych win stołowych po te bardziej wykwintne. Butelki te są idealne dla większości rodzajów win, od białych i różowych po czerwone. Dzięki swojej uniwersalności są doskonałym wyborem na większość okazji.

Butelki Magnum: 1.5 l

Butelki magnum mają pojemność 1.5 litra. Uważa się je za symboliczne i idealne na większe wydarzenia. Ich większa pojemność pozwala winu lepiej oddychać, co może prowadzić do bardziej złożonych i subtelnych smaków. Wina butelkowane w magnum zazwyczaj są dedykowane na specjalne okazje. Przykładem mogą być bankiety, uroczystości rodzinne czy też celebrowanie wyjątkowych chwil. Takie szkło jest szczególnie polecane dla win czerwonych o długim potencjale starzenia. W takiej butelce zyskują na gładkości i złożoności.

Przeczytaj: Jakie wino na Wielkanoc? Propozycje na świąteczny stół

Inne pojemności standardowych butelek do wina

Butelki Demi: 375 ml

Butelki demi o pojemności 375 ml mogą być idealnym wyborem. Jeśli szukamy czegoś mniejszego, ale nadal eleganckiego. Taka objętość to połowa butelki 750ml. Są one doskonałe dla par lub małych grup, które chcą cieszyć się winem bez konieczności otwierania większej butelki. Wina butelkowane w pojemnościach demi to zazwyczaj wina słodsze. Sherry czy też słodkie wina deserowe często spożywane są w mniejszych ilościach. To właśnie im dedykowana jest taka pojemność. 

Butelki Jeroboam: 3 l

Butelki jeroboam o pojemności 3 litrów to kolejny krok w świecie większych formatów. Pojawiają się na większych bankietach lub imprezach, gdzie obecnych jest więcej osób. Podobnie jak magnum, butelki jeroboam pozwalają winu na lepsze starzenie się. To może prowadzić do bardziej wyrafinowanych i zbalansowanych smaków. Są one polecane dla win, które są gotowe do picia. Używa się ich również do przechowywania win na dłuższy okres. Tu ciekawostką jest dwojakie nazewnictwo pojemności 3 litrów. Jeroboam dotyczy butelek szampańskich lub burgundzkich. Jeśli mamy do czynienia z naczyniem typu bordeaux nazewnictwo jest trochę inne. Jeroboam będzie miało odniesienie do 4,5 litrowej butelki, natomiast double magnum do flaszki 3 litrowej. 

rodzaje butelek do wina
fot. pixabay

Niestandardowe pojemności butelki do wina

Butelki na wino występujące w nietypowych objętościach rzadziej natrafimy w sklepach. Butelki o pojemności 200 ml trafiają na przykład na pokłady samolotów. W sklepach monopolowych możemy natrafić na flaszki o pojemności jednego kieliszka-150 ml. Z kolei te dużych rozmiarów są poszukiwane przez kolekcjonerów wina. Świetnie sprawdzą się też jako prezent. Naczynia o dużych pojemnościach służą głównie do przechowywania wina. Co ciekawe nazewnictwo niestandardowych pojemności nawiązuje do imion biblijnych królów. 

Rehoboam: 4,5 litra- Oznacza butelkę na wino musujące o pojemności sześciu standardowych butelek 750 ml,
Matuzalem: 6 litrów- to tyle, co 8 zwykłych butelek wina,
Salmanazar: 9 litrów- odpowiada to pojemności 12 zwyczajnych butelek wina,
Balthazar: 12 litrów- butelka pomieści aż 16 razy więcej wina niż standardowa butelka,
Nabuchodonozor: 15 litrów- zawiera w sobie aż 20 butelek,
Salomon: Pojemność wynosząca 18 litrów,
Goliat: 27 litrów- czyli dokładnie tyle ile można znaleźć w 36 standardowych butelkach.

Butelki Melchizedek to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów i miłośników wina. Zawierają one aż 30 litrów, co czyni je jednymi z największych butelek dostępnych na rynku. Są one zarezerwowane na wyjątkowe okazje. Często są używane do prezentacji lub celebracji znaczących wydarzeń. Wina butelkowane w melchizedekach są zwykle bardzo ekskluzywne. Traktuje się je jako prawdziwe dzieła sztuki w świecie winiarskim.

Jakie butelki do wina? Nazewnictwo szkła ze względu na wygląd

W świecie wina nie tylko smak i aromat odgrywają kluczową rolę, ale także sam wygląd butelki. Nazwy różnych butelek często wywodzą się z historii, tradycji oraz lokalnych zwyczajów. Przedstawiamy więc niektóre z najczęściej spotykanych nazw butelek na wino oraz ich charakterystykę.

Butelki Bordeaux

Nazwane tak od regionu winiarskiego w Bordeaux we Francji. Są wyraźnie rozpoznawalne dzięki swojemu wąskiemu i wysokiemu kształtowi. Te butelki są zazwyczaj używane do przechowywania win czerwonych z Bordeaux oraz innych czerwonych win o długim potencjale starzenia. Ich wąski szyjowy otwór pomaga kontrolować przepływ powietrza podczas leżakowania wina.

Butelki Burgundy

Butelki Burgundzkie nazwane od regionu w Burgundii we Francji. Mają krępy i bardziej zaokrąglony kształt w porównaniu do butelek Bordeaux. Mają one szeroki, pełny kształt z krótszym szyjowym otworem. Przechowuje się w nich zwykle wina czerwone i białe z Burgundii. Wykorzystuje się je również do win o delikatniejszym charakterze.

jakie butelki do wina wybrać
fot. pixabay

Butelki Szampana

Butelki Szampana, znane również jako butelki Szampańskie. Charakteryzują się wysokim, stożkowatym kształtem z głębokim wgłębieniem w dnie butelki. To właśnie w tych butelkach butelkuje się szampany oraz inne musujące wina. Ich konstrukcja zapewnia stabilność podczas fermentacji wtórnej, która jest niezbędna do uzyskania naturalnej perlistości wina. Kształtem przypominają butelkę burgundzką, lecz są masywniejsze. Takie naczynie wytrzymuje ciśnienie sięgające 10 atmosfer.

Butelki Riesling (Hock)

Butelki Riesling, czasem nazywane również Hock. Charakterystyczne ze względu na swoją delikatną, smukłą sylwetkę z długą i smukłą szyją. Używa się ich zazwyczaj do przechowywania niemieckich win Riesling. Sprawdzają się w przypadku białych win o charakterystycznym, owocowym profilu smakowym. Inną jeszcze nazwą spotykaną dla tej butelki to Mosel. Nazywa się je tak za sprawą regionu w Niemczech, gdzie wytwarzane są niektóre z najlepszych niemieckich win. 

Butelka do win wzmacnianych

Butelka przeznaczona do win wzmacnianych to odmiana, do której zaliczyć można butelki na przykład na Porto. Mają one charakterystyczny design. To butelki niższe i bardziej masywne, wykonane z grubego szkła, by chronić zawartość przed światłem. Niektóre z nich posiadają wybrzuszenie ułatwiające dekantację wina.

W jakich butelkach jest wino?

Wybór odpowiedniej butelki do wina może wpłynąć na doświadczenie degustacji. Ma też wpływ na sposób, w jaki odbieramy i cieszymy się winem. Dobre jakościowo wino polskie tak samo, jak alkohol spoza naszego kraju potrzebuje odpowiedniego opakowania. Niezależnie od tego, czy wybierzecie butelkę standardową na co dzień, czy też stawiacie na większe formaty na wyjątkowe okazje. Istnieje szeroki wybór butelek do wina, które spełnią Wasze oczekiwania. Pamiętajcie, że każda butelka ma swoją historię i wpływa na smak wina w nieco inny sposób. Bądźcie więc otwarci na eksplorację i odkrywanie różnorodności świata win.

Sprawdź: Jakie wino na diecie wybrać?

Zapisz się do Naszego NewsletteraNie przegap najnowszych wiadomości ze świata Wina