Wino polskie

Winnica Jania – nowoczesne winiarstwo z Opolszczyzny

gdzie leży winnica Jania

Plan na winnicę Jania narodził się w 2013 roku, gdy małżeństwo Alicja i Mateusz zaczęło eksperymentować z krzewami winorośli. Początkowo było to zaledwie hobby, które swój rozwój rozpoczęło w małym przydomowym ogródku. Jednak z biegiem czasu pasja do winorośli oraz miłość do procesu tworzenia wina stopniowo się rozwijała. Z roku na rok działalność stawała się coraz bardziej zaangażowana, przekształcając się w prawdziwą rodzinną pasję. Tak powstała Winnica Jania.

Atuty polskiej winnicy Jania

Jest to Winnica rodzinna, co oznacza, że każdy proces produkcji wina jest prowadzony z ogromną troską i zaangażowaniem. Dlatego każda butelka, która opuszcza winnicę, jest w pełni stworzona w sposób rzemieślniczy, dbając o najmniejszy szczegół.

pinot bez tła jania

Pinot 2022

Winnica Jania

Właściciele osobiście sadzą winorośl, pielęgnują krzewy przez cały ich cykl wzrostu, a także własnoręcznie zbierają grona w czasie zbiorów. Takie podejście gwarantuje, że ich wina odzwierciedlają nie tylko charakter terroir, ale także indywidualną pasję i zaangażowanie w każdy krok produkcji. To właśnie ta osobista troska i kontrola nad procesem tworzenia wina sprawiają, że wina są niepowtarzalne i wyjątkowe.

jakie wino z winnica jania
fot. winnica Jania

Gdzie znajduje się Winnica Jania?

Winnica jest oddalona około 40 km od Opola i około 50 km od Wrocławia. Uprawa winorośli na terenach Ziemi Brzeskiej, w miejscowości Krzyżowice na Opolszczyźnie, stanowi niezwykłą kombinację klimatu, gleby oraz lokalnych warunków hydrologicznych. Otoczenie rzek Odry i Nysy Kłodzkiej wpływa korzystnie na mikroklimat, zapewniając odpowiednią ilość wilgoci i optymalną temperaturę. To sprzyja doskonałemu dojrzewaniu winogron.

Jeśli zechcecie skontaktować się właścicielami znajdziecie ich pod poniższym adresem:
Krzyżowice 2
49-332 Olszanka
Tel : +48 784 122 133
e-mail: winnicajania@gmail.com

Charakterystyczne podłoże gliniasto-piaszczyste, obecne w tym regionie, stanowi doskonałą bazę dla uprawy winorośli. To właśnie te właściwości gleby, w połączeniu z korzystnym mikroklimatem, sprawiają, że te tereny są jednymi z najbardziej odpowiednich do produkcji wina w Polsce.

W trosce o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój, produkcja opiera się na redukcji śladu węglowego. Winnica Jania stawia także na odbudowę profilu glebowego oraz zachowanie równowagi biologicznej na winnicy. To z kolei przekłada się na wysoką jakość win.

Jakie szczepy uprawianie są w winnicy?

Wiodące szczepy winorośli to m.in. Solaris i Johanniter. Odmiany te doskonale adaptują się do lokalnych warunków, co sprawia, że osiągają pełnię swego potencjału smakowego. Dodatkowo na terenie winnicy uprawia się również szczepy Pinot Noir i Cabernet Cortis. Obie odmiany z powodzeniem integrują się z charakterem regionu, dodając różnorodności wina Jania.

Wino Jania

johanniter-jania

Johalit 2023

od 58 zł

pinot-noir-winnica-jania

Pinot 2022

od 59 zł

solaris-jania

Solaris

od 59 zł

Aktualnie obszar upraw winorośli obejmuje niespełna 2 hektary. Jednak Pani Alicja i Pan Mateusz stale rozwijają swoje przedsięwzięcie, dążąc do podtrzymania wysokiej jakości produkcji oraz wpływając pozytywnie na lokalną społeczność i środowisko naturalne. Mateusz oprócz uprawy i produkcji winorośli jest inicjatorem wskrzeszenia wielkoobszarowego winiarstwa Ziemi Brzeskiej. Natomiast Alicja dba o część finansowo – logistyczną produkcji win Jania.

winnica Jania
fot. winnica Jania

Wyjątkowe wino Jania

W ofercie Winnicy Jania znajdują się wyśmienite i niepowtarzalne wina, które znalazły uznanie miłośników tego trunku. W ofercie znajdziecie między innymi białe wino jak Johalit 2023. Trunek powstaje z ręcznie zbieranej odmiany Johanniter. W każdym kieliszku czuć delikatne nuty mineralne oraz intensywny aromat dojrzałych cytrusów, brzoskwini i kwiatów. W każdym łyku jest świeże, owocowe z przyjemną zbalansowaną średnią kwasowością. Czerwone wino jakim producenci mogą się szczycić to Pinot 2022. Jest to rześkie wino powstałe ze wczesnego zbioru, bardzo przyjemne w odbiorze. Stworzone z zachowaniem klasycznych metod fermentacji jest delikatne w smaku. Przy dobrze zbalansowanej kwasowości posiada wyczuwalne aromaty soczystej wiśni i maliny. To tylko przykłady tej rzemieślniczej produkcji, którą serdecznie polecamy.

 Więcej smacznych win z oferty Winnicy Jania znajdziecie w naszym sklepie online z winem polskim.

Zapisz się do Naszego NewsletteraNie przegap najnowszych wiadomości ze świata Wina