Czy wino się starzeje? W świecie tego trunku jedną z najbardziej fascynujących rzeczy to jego zdolność do leżakowania. Proces, który odbywa się w cichych piwnicach winiarni, lub domowym zaciszu przypomina jakby czas stał w miejscu. Pozwala winu dojrzeć i nabierać charakteru. Przyjęło się mówić, że im starsze wino, tym lepsze. Niekoniecznie tak jest. Sporo zależy od kilku ważnych czynników. Każde ma swoją optymalną fazę do spożycia. Nieotwarcie butelki w odpowiednim momencie może skutkować utratą walorów smakowych i aromatu.
Pamiętaj, że z czasem traci ono swój pierwotny owocowy profil. Dlatego warto degustować je w momencie pełnej dojrzałości, kiedy osiągnęło harmonię podczas procesu starzenia, porównując je z innymi rocznikami. Z tym, jak poradziły sobie w podobnych warunkach. Starzenie wina to, innymi słowy dojrzewanie. Pomożemy Wam lepiej zrozumieć, jakie tajemnice kryje ten proces i jakie wina najlepiej i najdłużej poddają się tej transformacji. Sprawdzimy, czy 20 letnie wino jest dobre?
Jak wino się starzeje? Proces zachodzący w butelce
Starzenie wina to proces, który zachodzi, gdy wino pozostaje w butelce przez dłuższy czas, zwykle kilka lat lub nawet dziesięcioleci. W tym czasie składniki chemiczne wina reagują ze sobą, co prowadzi do subtelnych zmian w smaku, aromacie i teksturze. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają trzy główne elementy: kwasowość, taniny i owocowość. Co więcej, proces ten zależy również od odmiany winorośli, miejsca pochodzenia, rocznika, warunków dojrzewania czy też samej techniki winifikacji. W takim razie jakie wino wytrzyma 20 lat?
- Kwasowość
Wina o wyższej zawartości kwasowości zwykle lepiej starzeją się w porównaniu z winami o niższej kwasowości. Kwasowość działa jak naturalny konserwant, pomagając w utrzymaniu struktury i świeżości wina podczas długiego okresu starzenia. Wina białe, takie jak Riesling czy Chardonnay, często mają większą kwasowość i mogą pięknie dojrzewać przez wiele lat. Przykładem będzie Chardonnay Winnica Turnau.
-
Rudzik z Winnicy Rajska74,00 zł
-
Ree-gent Winnica Smak Kujaw59,00 zł
-
Sirame Barriqe 2023 Winnica Słowianki82,00 zł
- Taniny
Taniny, które pochodzą głównie z pestek i skórek winogron, nadają winu strukturę i garbniki, które stopniowo ulegają modyfikacji podczas starzenia. Wina czerwone, bogate w taniny, takie jak Cabernet Sauvignon czy Malbec, mają tendencję do rozwijania się i nabierania miękkości wraz z upływem czasu dojrzewania wina w butelce.
- Owocowość
Podczas gdy taniny i kwasowość zmniejszają się wraz z wiekiem wina, niektóre odmiany zachowują swoją owocowość przez długie lata. Owoce stają się bardziej subtelne i złożone, ale nadal mogą być rozpoznawalne nawet po wielu latach starzenia. Dlatego nie powinniście mieć wątpliwości czy wino dojrzewa w butelce.
Sprawdź: Czerwone wino do drinków. Jakie wybrać?

Starzenie wina- jakie wina dojrzewają najlepiej?
Zastanawia Cię ile może stać zamknięte wino? Nie wszystkie trunki nadają się do długotrwałego starzenia. Wino podobnie jak inne produkty może mieć swój okres przydatności do spożycia. Przyjmuje się, iż większość białych odmian powinna być spożyta w okresie do 3-5 lat od wyprodukowania. Podobnie z procesem starzenia gorzej radzą sobie wina jednoodmianowe. Z kolei te kupażowane, czyli stworzone z kilku szczepów lepiej znoszą długie dojrzewanie. Istnieją jednak te, które wyróżniają się swoją zdolnością do rozwoju i ewolucji przez długie lata. Białym winem, które nadaje się do długiego leżakowania jest np. Riesling. Ponadto winna naturalnie słodkie także sprawdzą się w procesie długiego dojrzewania.
- Czerwone Wina
Wina czerwone są zazwyczaj bardziej skłonne do długotrwałego starzenia niż białe. Szczególnie wina produkowane z odmian takich jak Cabernet Sauvignon, Syrah czy Pinot Noir. Mogą zachować swoją jakość przez dziesięciolecia. Starzejąc się, nabierają one subtelności, bogactwa smaku i elegancji, które czynią je prawdziwie wyjątkowymi. Wino czerwone dojrzewające może zmienić swoja intensywnie czerwoną barwę na bardziej brązową. Świetnym przykładem dojrzałego wina jest wino Bordeaux, zwłaszcza te pochodzące z klasyfikowanych posiadłości. Są znane z ich zdolności do długotrwałego starzenia. Wysoka zawartość tanin i kwasowości w winach z Bordeaux czyni je idealnymi kandydatami do leżakowania przez wiele lat.
Przeczytaj też: Jak powstaje wino pomarańczowe: Tajemniczy Trunek
- Białe Wina
Chociaż większość białych win jest przeznaczona do picia w młodym wieku, niektóre odmiany, mogą również pięknie dojrzewać przez wiele lat. Dobrym przykładem będzie Riesling, Chardonnay czy słodki Tokaj. Te wina zyskują na złożoności aromatycznej i wyrazistości smaku, co sprawia, że ich starzenie jest fascynującym doświadczeniem. Ciekawostką jest to, że to właśnie białe wino jest najstarsze na świecie. Pochodzi z Alzacji, spoczywa w dębowej beczce w piwnicach dawnego szpitala w Strasburgu. Prawdopodobnie jest to Riesling liczący sobie 550 lat!
-
Solaris 2024 Winnica Braci Czart73,00 zł
-
Yacobus Sekt Winnica Jakubów139,00 zł
-
Seyy-val Winnica Smak Kujaw67,00 zł
- Wina Półsłodkie i Słodkie
Wina półsłodkie i słodkie, takie jak Tokaj czy Sauternes, również mają potencjał do długotrwałego starzenia. Ich wysoki poziom cukru i kwasowości sprawiają, że są one odporne na działanie czasu. Cukier jest uważany za konserwant. Dlatego dobrze sprawdza się w procesie starzenia win słodkich. Po długim czasie ich smak staje się coraz bardziej złożony i harmonijny.

Przechowywanie wina polskiego: Odmiany z charakterem
W Polsce, krainie bogatej w historię, kulturę i piękne krajobrazy, winiarstwo zyskuje coraz większą popularność. Choć może się to wydawać zaskakujące, polskie winnice wydają na światło dzienne wina o niezwykłej jakości. Wino polskie również podlega procesowi starzenia. Oto przykłady odmian winorośli, które uprawiane są w Polsce i które doskonale nadają się do długotrwałego leżakowania.
- Cabernet Cortis
Odmiana Cabernet Cortis, uważana za jedną z najbardziej obiecujących w polskim winiarstwie, doskonale nadaje się do długotrwałego starzenia. Ta czerwona odmiana winorośli, znalazła swoje miejsce również w polskich winnicach. Charakteryzuje się intensywnym kolorem i bogatym smakiem, który pod wpływem czasu nabiera jeszcze większej głębi i złożoności. Wina z odmiany Cabernet Cortis po kilku latach leżakowania często prezentują wyraźne nuty korzenne, przyprawowe i owocowe. To sprawia, że są one prawdziwą gratką dla miłośników starzejących się win.
Przeczytaj też: Odmiany winorośli uprawiane w Polsce.
- Regent
Kolejną obiecującą odmianą winorośli w polskim winiarstwie jest Regent. Ta czerwona odmiana, stworzona w Niemczech w celu stworzenia wina o dużej odporności na choroby grzybowe. Regent znalazł swoje miejsce również na polskiej ziemi. Wina z odmiany Regent cechują się intensywnym kolorem, dobrą strukturą i wyrazistym aromatem. Po kilku latach leżakowania wina te nabierają niezwykłej elegancji i kompleksowości. Tego typu wina dojrzewające prezentują subtelne nuty wiśni, czekolady i przypraw, które rozwijają się stopniowo w kieliszku.
Jak starzeje się wino?
Upływ czasu na przykładzie wina to fascynujący proces, który pozwala rozwijać się i nabierać charakteru w butelce. Choć nie wszystkie trunki nadają się do długotrwałego starzenia, wiele z nich oferuje niezwykłe doznania smakowe po latach leżakowania.
Podsumowując, to ile może stać wino w butelce zależy od kilku czynników:
- Znaczenie ma kwasowość, wyższa pozwala na dłuższe przechowywanie trunku w butelce,
- Ważne są taniny, czym więcej tym większy potencjał do leżakowania,
- Zawartość cukry. Wina naturalnie słodkie mogą przetrwać nawet 20 lat,
- Proces produkcji. Niektóre trunki najlepiej smakują krótko po zabutelkowaniu i takie wina nie mogą być długo leżakowane.
Dlatego zachęcamy do eksperymentowania z różnymi odmianami i odkrywania magicznego świata. Czy to czerwone, białe czy słodkie- każde ma potencjał do stania się prawdziwym klejnotem. Jeśli lubicie wino jak my to warto mieć w swojej kolekcji kilka takich butelek. Okazji w życiu znajdzie się co najmniej kilka, by uczcić je dojrzałym winem.
Przeczytaj też: Jakie butelki do wina? Nazwy i rodzaje stosowane w świecie wina