Wino polskie

Winnica Kamil Barczentewicz – Unikalna kultura winiarstwa

jakie wino z winnicy Kamil Barczentewicz

Szukacie ciekawego miejsca w okolicy Kazimierza Dolnego? Wybierzcie Winnicę Kamil Barczentewicz. To wspaniałe gospodarstwo enoturystyczne, które oferuje nie tylko znakomite wina. Dobre to malownicza wieś otoczona zielenią i urokliwymi krajobrazami. Miejscowość przyciąga zarówno turystów poszukujących spokoju, jak i miłośników aktywnego wypoczynku. Dobre słynie z autentycznego klimatu wiejskiego oraz bogatego dziedzictwa historycznego. Dlatego wieś stanowi wspaniałe miejsce, które zachwyca swoim urokiem i spokojem. To właśnie tam znajduje się gospodarstwo winiarskie Kamila. Niezmiernie ciekawa propozycja na mapie polskiego winiarstwa. Dla miłośników wina to miejsce powinno być obowiązkowym punktem wśród winnic Wyżyny lubelskiej.

Spróbuj koniecznie
Idealne na każdą okazję

Harmonia z naturą

Wszystko, czego doświadcza winorośl, zaczyna się od korzeni. W przypadku winnicy Kamil Barczentewicz, te korzenie sięgają głęboko – zarówno w ziemi, jak i w sercu założyciela. Obszar o powierzchni 12 hektarów na wapiennym wzgórzu, skąpany w słońcu, to nie tylko terroir. To także dusza miejsca, która odzwierciedla się w każdym kieliszku degustowanego trunku.

Kamil uprawia winorośl i pielęgnuje swoje siedlisko z szacunkiem oraz troską o środowisko naturalne. Dla niego Wisła, płynąca trzy kilometry dalej, to nie tylko rzeka. To również źródło łagodzącego wpływu na klimat. Dlatego sprzyja on dojrzewaniu winogron. Dzięki zróżnicowanym, mineralnym glebom winnica emanuje wspaniałym klimatem, który jest owocem współdziałania natury i staranności człowieka.

winnica Kamil Barczentewicz
fot. winnica K.B.

Innowacyjność w tradycji – – Pinot Noir i nie tylko

Kamil Barczentewicz winnica to bardzo interesujący projekt. Choć historia winiarstwa sięga tysięcy lat, właściciel nie boi się eksperymentować i wprowadzać innowacji. Korzystając z położenia swojego siedliska, poszukuje unikalnych smaków. Wyłaniają się one dzięki długiemu okresowi dojrzewania i różnicom temperatur między dniem a nocą. Kombinacja tradycyjnych technik winifikacji w betonowych jajkach, dębowych kadziach i beczkach oraz nowatorskiego podejścia do kultywowania terroir pozwala na stworzenie wyjątkowych win. Zachwycą one wasze zmysły. Spróbujcie koniecznie trunków ze szczepu Chardonnay lub Pinot Blanc.

Winnica i niezwykłe wino z Dobre koło Kazimierza Dolnego

Na 12 hektarowej parceli zdecydowana większość uprawy to odmiany vitis vinifera czyli winorośli szlachetnych. Znajdują się tam odmiany Chardonnay, Bläufrankisch, Gewürztraminer, Riesling, Pinot Blanc i Pinot Noir. Lokalizacja winnicy sprzyja tego typu uprawie. Dlatego dzięki dobremu podłożu połączonemu z doświadczeniem gospodarza powstają tam tak unikalne trunki. Jednym z nich jest czerwone wino Pinot Noir 2021. Powstaje z sześciu różnych klonów pinot noir. Następnie fermentuje w otwartych kadziach dębowych przez dziesięć miesięcy. Finalnie po kolejnych ośmiu miesiącach odpoczynku w stalowym zbiorniku osiąga swoją dojrzałość i elegancję. Niefiltrowane, w smaku lekko dymne z bardzo dobrze wkomponowaną kwasowością. W aromacie wyczuwalne nuty czerwonych owoców jak wiśnia, granat i czereśnia. Czuć w nim również aromat kwiatów fiołka i hibiskusa a także aromat leśnych liści.

Przeczytaj też: Odmiany winorośli uprawiane w Polsce

Odmianą hybrydową wśród uprawy jest Souvignier Gris. Właściciele tworzą z niej także świetne trunki. Barczentewicz Souvignier Gris to białe, pełne niefiltrowane wino. W smaku gładkie i dobrze zbudowane z długim owocowym finiszem. Dobrze zintegrowana, soczysta kwasowość to efekt dojrzałych zbiorów i długiego, sześciomiesięcznego leżakowania. W tym winie wyczuwalne są wyraźne owocowe aromaty między innymi śliwek, cytrusów. Dodatkowo pełnię i dojrzałość budują aromaty herbaciane, natomiast słodycz i rześkość aromat soku brzozowego. Oczywiście zachęcamy do skosztowania pozostałych propozycji z karty winnicy. Każda z propozycji jest tworzona z pełną pasji starannością. Dobrym wyborem będzie również Barczentewicz Pinot Blanc.

najlepsze wino z winnicy
fot. K.B.

Winnica Kamil Barczentewicz- Pasja przełożona na doskonałość

Dla gospodarza winnicy, wino to nie tylko produkt, ale także wyraz kultury i sztuki. Podziwiając naturalne piękno swojego wytworu, nie stara się go korygować. Przede wszystkim jego doskonałość. Założenie winnicy to nie tylko biznesowy cel. To również wyraz długiej i wyboistej drogi, którą założyciel rozpoczął od miłości do sztuki – muzyki i teatru.

Aby odnaleźć swój własny styl winiarz podróżował po całym świecie, zgłębiając tajniki winiarstwa. W Austrii, Chile i Bordeaux zdobywał nie tylko wiedzę o enologii, ale również doświadczenie, które kształtuje jego podejście do tworzenia wina. Podróżując po regionach winiarskich Francji, poszukiwał inspiracji i technik, które pomogły wzbogacić jego własną praktykę. W dbałości o winnicę może nieodzownie liczyć na wsparcie swojej żony Ani.

Dzięki połączeniu tradycji, pasji i nowatorskiego podejścia, winiarnia staje się nie tylko miejscem produkcji wina, ale także oazą harmonii z naturą i sztuką. Jej rezultatem są wyjątkowe wina odzwierciedlające charakter terroir i pasję ich twórcy. Właściciele co roku zapraszają gości na wycieczki degustacyjne do swojej winnicy. Wśród opinii znajdują się pochwały dla ich profesjonalizmu i podejścia do dbałości o trunki, jakie produkują. Ze swojej strony również serdecznie polecamy produkty przez nich oferowane. Zapraszamy do naszego sklepu z winem polskim.  

Sprawdź również co oferuje winnica Dom Jantoń

Zapisz się do Naszego NewsletteraNie przegap najnowszych wiadomości ze świata Wina