Wino polskie

Winnica Lipka Wielka- smak Wielkopolski zamknięty w butelce

jakie wino z winnicy lipka wielka

Winnica Lipka Wielka to rodzinna manufaktura winiarska położona na zachodzie Wielkopolski. Jej historia sięga ponad 10 lat wstecz, kiedy to pierwsze krzewy winorośli zostały zasadzone na stokach zachodniej Wielkopolski. Założona przez Józefa Napierałę prężnie rozwija się pod okiem córki Dagmary. Od tamtej pory rodzina poświęcała się pasji tworzenia wysokiej jakości wina, wykorzystując bogactwo ziemi i mikroklimatu regionu.

To ciekawość świata, otwarcie na ludzi oraz pasja do winiarstwa doprowadziły do tego, że dziś na terenie winnicy rozciąga się około 2 ha krzewów winorośli. Wysoki poziom zaangażowania oraz trud włożony w rozwój winnicy w konsekwencji przyczyniły się do powstania kilku tysięcy butelek wina białego i czerwonego rocznie.

Położenie sprzyjające rozwojowi winnicy

Dzięki różnorodnemu ukształtowaniu terenu, winnica stworzyła odpowiedni mikroklimat, który sprzyja doskonałej jakości winogron. Smak każdej butelki wina jest przesiąknięty smakiem i aromatem wielkopolskiej, nowotomyskiej ziemi. Trud włożony w realizację wizji rozwoju uprawy doceniło Jury konkursu Dziedzictwo Kulinarne Wielkopolski. To wydarzenie było zwieńczeniem wieloletnich wysiłków i ogromnej pasji rodziny do tworzenia wina. Dodatkowo, stworzenie marki „Winnica Wielkopolska Tilia” otwiera nowe możliwości rozwoju i promocji regionalnego winiarstwa. Ostatnio Wielkopolska winnica rozpoczęła oficjalną sprzedaż wina w swoim sklepie i hurtowni przy winnicy.

winnica Lipka Wielka
fot. winnica

Wielkopolska Tilia- Przełomowa marka z Lipki Wielkiej

To co przede wszystkim wyróżnia włodarzy Wielkopolskiej winnej parceli to stworzenie własnej marki Wielkopolska Tilia. Dlatego wina spod tego znaku to wyjątkowe, przełomowe trunki na bazie konkretnych szczepów. Samo słowo Tilia pochodzi z łaciny i oznacza Lipę. Wspomniane drzewo dumnie pnie się ku górze nieopodal oberży przy winnicy. To dzięki niemu powstała nazwa nowej marki. Wina jakie wchodzą w skład Wielkopolskiej Tilii to trunki z rocznika 2020. Po pierwsze są to cztery białe wina Solaris, Johanniter, Chardonnay i Seyval Blanc. Następnie orzeźwiające różowe Rose Regent Lipka oraz czerwone Cabernet Cortis&Regent. Produkty te zostały docenione przez Dziedzictwo Kulinarne Wielkopolska. Serdecznie polecamy degustację tych niepowtarzalnych smaków.

Jakie wina oferuje winnica Lipka Wielka?

Przez ponad 10 lat produkcji Gospodarze stworzyli katalog bardzo ciekawych win. Spod ich ręki wyszedł między innymi kupaż Solarisa, Johannitera i Cayuga white czyli wino White Dry Lipka Wielka. Takie wino Cuvée oferuje bogactwo smaków wynikające z połączenia szczepów. Świetnie zbalansowana struktura i delikatna kwasowość sprawia, że trunek jest niezwykle świeży i orzeźwiający. Co więcej bogate, owocowe nuty brzoskwiń i soczystej gruszki perfekcyjnie podkreślają słodycz winogron. Tak powstaje bukiet aromatów zapewniający niezwykłe doznania zapachowe dla zmysłów. Uważamy, że warto się skusić. Inną bardzo ciekawą propozycją jest wino musujące Pet- Nat Petillant 2022. Musiak jest tworzony według pradawnej metody ancestrale. To oznacza, że jest zabutelkowane przed zakończeniem fermentacji. Ten unikalny proces nadaje subtelne musowanie i naturalną rześkość. Dlatego butelka tego białego wina to prawdziwa gratka dla zmysłów okraszona nutą świeżości owoców cytrusowych. Pet- Nat jest wspaniałym kompanem zarówno spotkań z przyjaciółmi jak i eleganckich przyjęć.

Zobacz jakie wina oferuje: Dom Jantoń – Pasja i doświadczenie w produkcji wina

najlepsze wino z winnicy Lipka Wielka
fot. winnica

Zaproszenie na degustację do Lipki Wielkiej

Właściciele Winnicy Lipka Wielka serdecznie zapraszają wszystkich na wycieczkę po winnicy i winiarni, która jest połączona z degustacją ich wyjątkowych win. W związku z tym jest to doskonała okazja do poznania historii, smaku i aromatu regionu Wielkopolski zamkniętych w każdej butelce wina. Zwiedzanie winnicy zapewnia niezapomniane doświadczenia związane z historią, urokiem i tajnikami uprawy winorośli. W towarzystwie właściciela winnicy, przechadzając się między winnymi krzewami, odkryjecie fascynującą historię tego miejsca. Dodatkowo będziecie mieli okazję zgłębić sekrety produkcji wina oraz cieszyć się degustacją świeżo produkowanych win wraz z lokalnymi serami. Możecie wybrać się na zwiedzanie indywidualnie lub w grupie, każda opcja gwarantuje niezapomniane przeżycia. Trunki możecie kupić też w sklepie internetowym z winem.

Jeśli chcecie skontaktować się z gospodarzami winnicy możecie to zrobić pod poniższym adresem:

Winnica Lipka Wielka

Lipka Wielka 28, 64-310 Lwówek

Dagmara Semrau tel. 515 057 930

Dane kontaktowe znajdziecie również na stronie winnicy: https://www.winnicalipkawielka.pl/zwiedzanie-degustacja.html

Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu właściciele winnicy tworzą wina z ogromną przyjemnością. W efekcie oddają do naszych rąk wspaniałe i przełomowe produkty doceniane przez miłośników.

Przeczytaj też: Winnica Turnau – przyjaźń, pasja i rodzinna tradycja.

Zapisz się do Naszego NewsletteraNie przegap najnowszych wiadomości ze świata Wina